You are looking: Home page > HOURS FOR COMMUNICATION > Крізь пекло афганської війни

Крізь пекло афганської війни

Тема виховної години:

КРІЗЬ ПЕКЛО АФГАНСЬКОЇ ВІЙНИ

Мета:

– ознайомити учнів з передумовами афганського конфлікту,

– розширити знання дітей про події цієї неоголошеної війни,

– розповісти про участь українських військових у бойових діях у ДРА;

– спробувати з’ясувати причини та наслідки цієї війни, через поезію донести до сердець школярів основну думку: війна – це безумство, страждання та невиправдана жорсткість;

– виховувати в учнів почуття патріотизму, вміння співпереживати.

Обладнання: презентації, відеоролик, ілюстративні матеріали.

 Хід виховної години

Учитель. Дорогі учні! 15 лютого  у нашій країні відзначають скорботний День пам’яті воїнів-афганців.

15 лютого 1989 року став днем, коли закінчився відлік великих втрат людських життів. Цей день і є закінченням афганської війни для неіснуючої вже на сьогодні держави – СРСР. Тоді закрилася остання сторінка героїчного і трагічного літопису боїв.

Сьогодні ми з вами дізнаємось про героїв цієї страшної війни. Мені дуже хочеться, щоб поезії, розповіді, спогади, вистраждані в Афганістані і про Афганістан, пройшли крізь ваші юні серця, і ви зрозуміли, що найстрашніше і найбезглуздіше у світі – це війна. Ми повинні пам’ятати тих, хто пережив це лихо, тих, хто недожив, недоспівав, недокохав.

Відеоролик «Афганістан»

Війна в Афганістані — збройний конфлікт за участю Радянського Союзу на території Афганістану (ДРА). Розпочався у грудні 1979 році і тривав до 15 лютого 1989 року.

Рішення про введення радянських військ до Афганістану було ухвалене 12 грудня 1979 року на засіданні Політбюро ЦК КПРС і оформлено секретною ухвалою ЦК КПРС. Офіційною метою введення було запобігання загрозі іноземного військового втручання. Як формальну підставу Політбюро ЦК КПРС використовувало неодноразові прохання керівництва Афганістану.

У конфлікті брали участь збройні сили уряду Демократичної Республіки Афганістан (ДРА) з одного боку і озброєна опозиція (моджахеди, або «душмани») — з іншого. Боротьба велася за повний політичний контроль над територією Афганістану. Моджахедам в ході конфлікту підтримку подавали військові фахівці США, ряду європейських країн-членів НАТО, а також пакистанські спецслужби.

25 грудня 1979 року почалося введення радянських військ в ДРА по трьох напрямах.Десант висаджувався на аеродромах Кабул, Баграм, Кандагар.

До складу радянського контингенту входили:

  • управління 40‑ї армії з частинами забезпечення і обслуговування,
  • чотири дивізії,
  • п’ять окремих бригад,
  • чотири окремі полки,
  • чотири полки бойової авіації,
  • три вертолітні полки,
  • одна трубопровідна бригада,
  • одна бригада матеріального забезпечення
  • деякі інші частини і установи.

 Афганська війна продовжувалася  3340 днів.

Перебування радянських військ в Афганістані і їх бойова діяльність умовно розділяються на чотири етапи.

1‑й етап: грудень 1979 р. — лютий 1980 р. Введення радянських військ до Афганістану, розміщення їх по гарнізонах, організація охорони пунктів дислокації і різних об’єктів.

2‑й етап: березень 1980 р. — квітень 1985 р. Ведення активних бойових дій, зокрема широкомасштабних, спільно з афганськими з’єднаннями і частинами. Робота з реорганізації і зміцнення озброєних сил ДРА.

3‑й етап: травень 1985 р. — грудень 1986 р. Перехід від активних бойових дій переважно до підтримки дій афганських військ радянською авіацією, артилерією і саперними підрозділами. Підрозділи спецпризначення вели боротьбу з припинення доставки зброї і боєприпасів із‑за кордону. Відбувся вивід 6 радянських полків на Батьківщину.

4‑й етап: січень 1987 р. — лютий 1989 р. Участь радянських військ в проведенні афганським керівництвом політики національного примирення. Продовження підтримки бойової діяльності афганських військ. Підготовка радянських військ до повернення на Батьківщину і здійснення повного їх виводу.

Політичне врегулювання

         14 квітня 1988 року за посередництва ООН в Швейцарії міністрами закордонних справ Афганістану і Пакистану підписані Женевські угоди про політичне врегулювання ситуації в ДРА. Радянський Союз зобов’язався вивести свій контингент в 9‑місячний термін, починаючи з 15 травня; США і Пакистан, зі свого боку, повинні були припинити підтримувати моджахедів.

Відповідно до угод виведення радянських військ з території Афганістану почалося 15 травня 1988 року. 15 лютого 1989 року з Афганістану повністю виведені радянські війська

Ведучий 1. Афганістан залишається в нашій пам’яті не лише болем утрат, а й мужністю та героїзмом солдатів і офіцерів. Він став відправним пунктом формування сучасної доктрини залучення  українських військових до миротворчих місій на територіях інших країн.

Ведучий 2. Трагічну данину сплатили наші співвітчизники в цій війні.

Вчитель. Час лікує, зарубцьовує рани тілесні, але не в силі справитися з болем душевним.  Солдати не можуть просто «відійти» від війни: і після двох десятків років після виведення військ вони «хворі» нею, війна сниться їм у кошмарних снах.

Майже кожний четвертий(!) солдат (більше 160 тисяч ) був родом з України і це при тому, що Україна була однією із п’ятнадцяти республік.

І серед загиблих також кожна четверта людина родом з нашої держави. Не повернулись на рідну землю 3360 воїнів, із них 3280 загинули, а 80 чоловік пропали безвісті, або опинилися в полоні. Поранено понад 8 тисяч українців. Після цієї трагедії залишилося без синівської підтримки 1980 батьків, 2729 матерів. Вдовами стали 505 молодих жінок, сиротами 711 дітей.

За неповних десять років цього пекла на один день припадала смерть чотирьох молодих людей віком від 18 років…

Забувати досвід історії — злочинно. Віддати забуттю наслідки афганської війни — означає знехтувати трагічним уроком історії, що неминуче призведе до нових війн, кровопролить і трагедій…

 

Tags:


Give feedback